• Košík je prázdny

  • Za nakúp nad 90 EUR
    máte dopravu zadarmo

Ako vplývajú farby na dieťa

Ako vplývajú farby na dieťa

Zariaďujete detskú izbu úplne od začiatku? Rozhodli ste sa pre jej „prerábku“? Prezradíme vám, ako výrazne vplývajú farby na vývoj vašej ratolesti.

Napriek tomu, že sa zrakové orgány bábätku vyvíjajú už v mamkinom brušku, dieťatko sa nenarodí s dokonalým zrakom. Musí ešte uplynúť niekoľko ďalších týždňov, aby mohol drobček vnímať svet vlastnými očami.

Od narodenia do troch mesiacov vníma novorodenec z celého spektra farieb len bielu, čiernu a odtiene šedej. V tomto veku sa ukončuje vývoj očiek a práve preto dieťatko prvé mesiace väčšinu dňa prespí.

Z pohľadu farieb je pre dieťa najdôležitejšie jeho blízke okolie: teda detská postieľka s hrajúcim kolotočom, miesto na prebaľovanie s pútavou visiacou hračkou, prípadne detské ležadlo so závesnými hračkami. Tieto môžu svojimi farbami a rôznorodými tvarmi dieťa zaujať a podporiť jeho vývoj. Netreba to však s pestrosťou farieb preháňať.

S pribúdajúcimi mesiacmi sa dieťatku farebné spektrum vnímaných farieb rozširuje. Vo veku od 3 do 6 mesiacov môžete do jeho zorného uhla pridať farebné hračky a detskú postieľku „obliecť“ do farebných obliečok.

Keďže 6- až 8-mesačné dieťa má už naplno rozvinutý cit pre farby, môžete to výborne využiť na podporu jeho vývoja a to tak, že drobcovi zabezpečíte farebnú detskú deku, podložku alebo jemný koberec s peknými detskými motívmi a pestrými farbami.

Fakt, že každá farba je iná, si dieťa začne uvedomovať od 18 mesiacov a okolo veku troch rokov by už malo vedieť základné farby aj pomenovať. Práve v tomto veku, kedy je mimochodom aj ideálny čas na presťahovanie ratolesti z postieľky do detskej postele, je ten správny čas na zariadenie detskej izby.

Farby v detskej izbe

Ako ovplyvňujú farby pocity detí

Výber farieb do detskej izby by sme nemali podceňovať. Nemyslíme aktuálne trendy a dizajnérske vychytávky. Aj z vlastnej skúsenosti vieme, že niektoré farby vyvolajú radosť, no naopak – niektoré nás dokážu až utlmiť.

Biela

Farba nevinnosti a zároveň symbolizuje začiatok. Očisťuje a dodáva silu. Je to farba úprimných a sebavedomých ľudí. V interiéri znásobuje pôsobenie ostatných použitých farieb. Avšak pozor – príliš veľa bielej pôsobí chladným dojmom.

Žltá

Farba optimizmu a veselosti. Výborne pôsobí na myslenie, sebavedomie a podporuje kreativitu. Príliš veľa žltej farby ale detským očkám škodí, pretože odráža veľa svetla. Stlmte ju napríklad fialovou, modrou alebo zelenou. Tiež dajte veľký pozor na žltú farbu v okolí písacieho stola.

Oranžová

Pôsobí príjemne a vyvoláva pocit pohodlia, tepla a hojnosti. Možno preto práve túto farbu nájdete v jesenných dekoráciách. Podobne ako žltá – symbolizuje slnko. Keďže oranžová farba podporuje trpezlivosť a zaháňa únavu, často ju obľubujú ambiciózni a zvedaví ľudia.

Červená

Červená je farba sily, odvahy a farba silných pozitívnych aj negatívnych emócií. Dokáže povzbudiť a rozprúdiť životnú energiu. Vo veľkom množstve pôsobí agresívne a môže vyvolať dokonca aj strach. Červenej farby sa ale vôbec nemusíte obávať, ak sa objaví len na malých plochách, napríklad na vankúšikoch alebo iných detských doplnkoch. Ak chcete v detskej izbe použiť červenú farbu, stlmte jej pôsobenie sýtozelenou farbou.

Fialová

Symbol originality a diplomacie. Podporuje meditáciu, kreativitu a predstavivosť. V malom množstve pôsobí luxusne.

Zelená detská izbaZelená

Zelená je najpríjemnejšia farba pre ľudské oko. Je to farba prírody a zdravia. Upokojuje nervový systém a pozitívne pôsobí proti vyčerpanosti. Zelená farba vnesie do izby harmóniu a pokoj, napriek tomu však dokáže podporiť aj tvorivé myslenie a koncentráciu.

Tyrkysová

Tyrkysová je farba diaľok, morských lagún a priateľstva. Dokáže osviežiť unavený organizmus a posilniť sebavedomie a kreativitu.

Hnedá

Hnedá farbe je u detí najmenej obľúbená. Je to farba zeme a domova. Aj keď dodáva odvahu a pôsobí seriózne a hrejivo, vo väčšom množstve vyvoláva dojem hrubosti.

Sivá

Z psychologického hľadiska je táto farba neutrálna a nevýrazná. Symbolizuje všednosť a vo veľkom množstve môže vyvolať smútok a spôsobiť depresie. Sivá však tvorí ideálny základ na kombinovanie s ostatnými farbami.

Čierna

Napriek tomu, že je podľa dizajnérov elegantná, často sa spája so smútkom. Vnímame ju ako autoritatívnu a silnú farbu s nádychom luxusu. Do detskej izby je ale táto farba úplne nevhodná.

Modrá detská izbaSúboj ružová vs. modrá

Či chceme alebo nie, ružová farba reprezentuje ženský princíp, city a lásku. Priaznivo pôsobí na psychickú vyrovnanosť a dokáže upokojiť a harmonizovať okolie. Vo veľkom množstve spôsobuje útlm. Modrá farba pôsobí pokojne a pohodovo napriek tomu, že je považovaná za chladnú, ba až ľadovú farbu. Symbolizuje bohatstvo, inteligenciu a dôveru. Modrá farba dokáže zmierniť temperament a dokonca aj upokojiť srdcový tep a dýchanie, vďaka čomu býva uprednostňovaná do interiérov určených na oddych a relax. S modrou by sme to nemali preháňať. Vo veľkom množstve pôsobí nepriateľsky a chladne.

Rady na záver

Studené farby priestor rozšíria, tmavé farby miestnosť zúžia, biela farba priestor rozšíri, čierna farba naopak priestor zmenší a sivá/šedá farba bude pôsobiť neutrálne.

Oblúkom obíďte aj tzv. výstražné farebné kombinácie, ako sú červená a čierna, žltá a čierna, ktoré v nás naštartujú ostražitosť a mozog pripravuje telo na nebezpečenstvo.

Dokonca výrazná kombinácia čiernej a bielej farby použitej v detskej izbe môže mať vplyv na zníženie IQ dieťaťa, pretože blokuje nadšenie a spontánnosť.

Pochváľte sa svojou detskou izbou

Pošlite nám fotografiu, ako ste zariadili detskú izbu. Určite bude inšpiráciou aj pre ostatné mamičky a my ju radi odmeníme. Stačí ju poslať na e-mail: alenka@sradostou.sk

Máte ešte chvíľku čas?

Pozrite si aké zásteny, vreckáre za detskú posteľ a veľa ďalších doplnkov sme pre vás navrhli a ušili.
Stačí kliknúť.